Na rynku pracy jest mnóstwo ofert zawodów, jednak dzisiaj przyjrzymy się trochę bliżej zawodowi operatora koparki, który jakby się mogło wydawać, jest prostym zawodem. Odpowiemy sobie na najważniejsze pytania dotyczące tego zawodu oraz jego zadań, płacy i potrzebnych kwalifikacji oraz umiejętności.

Jak zostać operatorem koparki?

Aby zostać operatorem koparki należy przede wszystkim ukończyć odpowiedni kurs, który da nam odpowiednie to tego zawodu uprawnienia. Kurs mogą rozpocząć osoby mające prawo jazdy kategorii B. Cena kursu w zależności od województwa wynosi około 1500-2200 złotych. Koszt badań lekarskich to 150-200 złotych.

Podstawowy warunek rozpoczęcia kursu to ukończenie 18 lat., posiadanie wykształcenia co najmniej podstawowego, aktualne zaświadczenie lekarskie poświadczające możliwość wykonywania tego zawodu.

Jakie umiejętności się przydadzą w tym zawodzie?

Przede wszystkim płynność ruchów, spostrzegawczość ponieważ chwytak i podbierak koparko ładowarki można z łatwością uszkodzić poprzez nieumiejętne operowanie. Istotna jest także odpowiedzialność przy obsłudze koparki.

Zarobki operatora koparki uzależnione są od płynności finansowej firmy oraz doświadczenia operatora. Operator koparki zarabia około 3500 złotych. Posiadając maszynę, można także pracować na własną rękę. Stawka godzinowa wynosi około 100 złotych.

Gdzie szukać pracy?

Na pewno w przedsiębiorstwach specjalizujących się w szeroko pojętym budownictwie. operatorzy koparek mogą wykonywać prace związane z budową obiektów i dróg czy przeładunkach towarów sypkich.

Wady i zalety operatora koparki.

Zalety:

Przede wszystkim do zalet należy pensja, gdyż jak na dzisiejsze standardy jest całkiem przyzwoita i zawsze może być wyższa.

Dodatkowy przychód uzyskujemy z nadgodzin oraz wyjazdów służbowych, więc dla niektórych jest to doskonała opcja, żeby dorobić sobie pare groszy więcej.

Wady:

W tym zawodzie liczy się głównie doświadczenie, więc młodzi pracownicy mogą być początkowo zniechęceni trudnością z wejściem na rynek pracy.

W tej branży bardzo często zdarzają się delegacje, czyli konieczność wyjazdu z miejsca zamieszkania.

Udostępnij!